Search
Generic filters
Exact matches only

2019 Yılında En Çok Satılan 5 Yerli Roman

0 8 ay önce

Ülkemizdeki yerli roman sayısı her geçen gün artış gösterirken, bu artışa paralel olarak, okuyucu sayısı da gün geçtikçe artmakta.

İşte 2019 yılında sizler için derlediğimiz en çok satılan 5 yerli roman:

 

1. Bir Ömür Nasıl Yaşanır? – İlber Ortaylı

İlber Ortaylı, bu eserde, hayatın birçok alanında ihtiyaç duyacağımız çeşitli çözümleri nasıl bulabileceğimizi örnekler vererek anlatıyor. Böyle usta bir yazarın ve tarihçinin bilgilerinden faydalanarak hayata yön vermek isteyenlerin kaçırmaması gereken önemli eserlerden bir tanesidir.

2.İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

Döneminin zorluklarını sonuna kadar yaşayan değerli bir yazarımızdır Sabahattin Ali. Ve bu kitabında toplumsal baskıdan, bu baskının insan üzerindeki etkisini ve “içimizdeki şeytan”ı ustaca işlediği bu eser, aradan geçen bunca zamana rağmen hala ilgi görmeye devam ederek listede 2 numarada yer almaktadır.

3. Aşkımız Eski Bir Roman – Ahmet Ümit

 

Cinayetleri çözmek için sadece aklından ve deneyimlerinden değil, yaralı yüreğinden de güç alan Başkomser Nevzat, belki de en çok bu yüzden ayrılıyor benzerlerinden, belki de en çok bu yüzden seviliyor, okunuyor ve hatırlanıyor. Aşkımız Eski Bir Roman, onun bu zorlu serüveninde yeni bir halka olarak listede 3. sırada yer alıyor.

4.Kendine Hoş Geldin – Miraç Çağrı Aktaş

Listede 4. sırada yer alan Aktaş’ın eseri bize şunu söylüyor:

Kendinden başka kimseye ihtiyacın yok. En kötü gününü düşün, sana “Yanındayım.” diyen onca insan vardı.  Tek başına atlatmadın mı? Düştün, ayağa kendin kalkmadın mı? Doldun, tek başına ağlamadın mı? Soruyorum sana: Değmeyecek insanlar için kendine yeteri kadar haksızlık yapmadın mı?
 
İnsanlar gelip geçici. Unutma, kimse senden daha çok düşünmeyecek seni. Gitmem diyenler gidecek, sen yine kendine geleceksin. Düşeceksin, ayağa yine kendin kalkacaksın. Yaralanacaksın, yaralarını kendin saracaksın. Onca acının içinden yine tek başına çıkacaksın. Sarılmaya ihtiyacın olacak, yine kendine sarılacaksın. Dertlerin seni yakacak, Anka Kuşu gibi küllerinden doğacaksın.
 
Kendine iyi bak, sana en çok sen lazımsın.

 

5.Sırça Köşk – Sabahattin Ali

Listeye 2 kitabıyla giren büyük ustanın 5. sırada yer alan bu eserini anlamak için bir tanıtım bültenine göz atalım;

”Niçin hep acı şeyler yazayım? Dostlar, yufka yürekli dostlar bundan hoşlanmıyorlar. ‘Hep kötü, sakat şeyleri mi göreceksin?’ diyorlar. ‘Hep açlardan, çıplaklardan, dertlilerden mi bahsedeceksin? Geceleri gazete satıp izmarit toplayan serseri çocuklardan; bir kaşık toprak, bir bakraç su için birbirlerini öldürenlerden; cezaevlerinde ruhları kemirile kemirile eriyip gidenlerden; doktor bulamayanlardan; hakkını alamayanlardan başka yazacak şeyler, iyi güzel şeyler kalmadı mı? Niçin yazılarındaki bütün insanların benzi soluk, yüreği kederli? Bu memlekette yüzü gülen, bahtiyar insan yok mu?”’

 

2020 LİSTESİNDE GÖRÜŞMEK ÜZERE!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1.
avatar
Editor
28610 points